A hajósok, főként a vitorlázók úgy tartják, hogy a legjobb ötleteket a lustaság szüli. Ezért van az, hogy egy egyébként jól funkcionáló eszköz előbb-utóbb nem lesz jó úgy ahogy van, folyton újabb és újabb változatokon törik a fejüket, elősegítve a gyorsabb és könnyebb fedélzeti munkák elvégzését. Amikor pedig a hajón beválik egy eszköz, az bizony a hétköznapokban is megoldást kínálhat, akár az otthoni munkák, akár egyéb szabadidős tevékenységek során.
A sekli szót (jelenleg nincs magyar megfelelője, régebben próbálkoztak ’félszemnek’ nevezni, de nem égett be senkinek, így megmaradt az eredeti név), szinte kizárólag a hajósok és a darukezelők ismerik, hiszen más területen nem jellemzően használják.
Egyszerű, erős kötőelem, mely a fizikai korlátok figyelembevételével összeköthet bármit bármivel (leggyakrabban láncot kötéllel, sodronnyal, fix lekötőszemmel és még sorolhatnám….).
A rozsdamentes anyagok rohamos, huszadik századi fejlődése során ez a klasszikus eszköz és a megszokott formája unalmasnak és rugalmatlannak bizonyult, így megindult számos fantázia, és napjainkban is folyamatosan módosulnak. Egyre kifinomultabb eszközöket kapunk, sokkal precízebben az adott feladatra fókuszálva, mindig kicsivel szebb, jobb és letisztultabb, nem ritkán drágább kivitelben.
Ma már a seklik forognak, nem lehet elhagyni a csavart belőlük – itt lehet is találni pár praktikus darabot – (esetleg nem is tartalmaznak csavart, így még nehezebb elhagyni), egy kézzel oldhatók és bezárhatók, egy ujjal nyithatók és zárhatók, sőt egyenesen kötélből készülnek és egy grammot nyomnak azonos, vagy magasabb terhelhetőség mellett. Na ez már űrtechnika.
A felhasználási területük valóban végtelen, amint a címben utaltunk rá, a hétköznapokban is helyet találunk számos sekli típusnak.
Legtöbbször sodrony feszítések esetén használják,
- oszlopok, antennák rögzítésekor, ilyenkor szintén érdemes a hajózásból ismert rozsdamentes kötélszívek és sodronyfeszítők (magyarul spannerek) használata;
- a kertben a napvitorla pengére húzásához is a sekli a leggyakoribb kötőelem, ebben az esetben a hajós kötelek és kötélfogók (klemmek) bevetése is n előfordul, hiszen ezek az eszközök nem feltétlenül drágábbak mégis összehasonlíthatatlanul tartósabbak és erősebbek a barkács holmiknál;
- előtetők, kapu-nyitók, ritkább esetekben zászlórudak telepítésekor is gyakran előkerülnek a seklik és egyéb vitorlás cuccok, hiszen elképesztően tartós, saválló holmikról van szó, melyek nem igénylenek semmilyen karbantartást, mégis állítólag 300 évig rozsdamentesek maradnak (ennek ellenőrzésén még dolgozunk, de kivárjuk az szinte biztos);
- kutak és víztárolók szivattyúinak leengedéséhez nincs is értelme más, kevésbé tartós eszközöket használni;
- egy ideje a lótulajdonosok is „rájárnak” a speciális seklikre hiszen hatalmas terhelhetőségük miatt nem kell aggódni, hogy a ló elszakítja, vagy tönkreteszi (a seklit legalábbis nem), ugyanakkor ezen a területen is remekül használható számos hajós kötél és egyéb rozsdamentes eszköz.
Végül néhány szó a legújabb ötletről, a fantasztikus és egyelőre misztikus kötélsekliről.
A kötélsekli pont az, amit a neve sugall, egy sekli (tehát egy kioldásbiztos, rendkívül nagy teherbírású kötőelem), ami kötélből készül. Persze nem akármilyen kötélből és hagyományos értelemben is csak távoli rokonságban áll ősével, de a funkció és a megdöbbentő teherbírás azonos jellemvonások.
Kötélseklit többnyire Dyneema vagy Vectran kötélből készítenek. Ezek a csodás anyagok amellett, hogy hatalmas szakítószilárdságúak (biztos, hogy az UFO-k hozták ide), szinte minden eddigi kötél anyagnál könnyebbek, és a hajszálnál is vékonyabb elemiszálakból állnak. Mivel a fonás belseje üreges, a kötél önmagába visszafűzhető (közismert elnevezés szerint könnyen fuxolható), ebből a tulajdonságából született a kötélsekli ötlete.
Az egész mindössze néhány cm kötél és egy, (időnként látványelemként kettő) csomó. Csak begomboljuk a hurkot, és máris lehet daruzni, vontatni, emelni, húzni vonni…. tolni nem, mert ugye hajókötél…
A fenti termékek mindegyike beszerezhető a Vízvonal webáruházban – mi is itt találtunk erre a praktikus eszközre – , valamint készséggel segítenek a döntésben Budapest-en a Ráday 33/b alatti üzletünkben is!