A téli időszak embernek és kutyának is egyaránt nehéz időszak és csak kevés egyed szereti a hosszú sétákat a sötét és hideg időben. Sok helyen találkozhatunk olyan információkkal, hogy milyen szuper kutyatápok léteznek, miből mennyit kell adni és természetesen mik azok az összetevők vagy tápanyagforrások, amiket kerülni kell kedvenceink etetésekor, a Dogzillánál viszont minden megtalálható egy helyen és a cikkben is csak olyan összetevők vagy termékek szerepelnek, amit mi magunk is adunk a kutyánknak, kipróbált, megbízható és megtalálható kínálatunkban.
Az 6 immunerősítő kutyáknak
Az étrend összeállításakor az alapvető tápanyagok biztosítása az elsődleges, ezek fogják adni a kutyaeledel vázát.
A kutyák számára nélkülözhetetlen három makrotápanyag megfelelő mennyiségben kell, hogy elérhető legyen (sőt a téli időszakban mennyiségük emelés javasolt). Ez a három alapvető makrotápanyag: fehérje, zsír és szénhidrát (rövidítve F/ZS/SZ).
Érdemes a téli időszakban a magas fehérje- és zsírtartalmú kutyaeledelek alkalmazása – javasolt azonos gyártó, azonos típusú eledeléből a magasabb fehérjetartalmút adni például, ha eddig ACANA Wild Coast ment, érdemesebb ACANA Pacific Pilchard-ot adni.
A zsírok közül az esszenciális olajokat és zsírokat kiemelkedő fontosságúak, mert ezek nélkülözhetetlenek a sejtek, az ér- és idegrendszer működéséhez, de a kutyák nem képesek maguk előállítani.
Ezek a zsírok az omega 3 és 6 zsírok (EPA – eikozapentaénsav, a DHA – dokozahexaénsav és az ALA – alfa-linolénsav) – ezek lazacolajjal tökéletesen pótolhatóak és az őszi szőrváltásban is rengeteget segítenek, de az édesvízi és tengeri halakból készített kutyatápok rendszerint magas tartalommal bírnak ezekből az értékes anyagokból. Ha mégis az olaj plusz adagolása mellett döntünk, akkor az olaj egyszerűen a kutyaeledelhez adagolható, kedvenceink szívesen fogyasztják.
Az immunrendszer és az ellenálló-képesség szempontjából a második fontos összetevő csoport a mikrotápanyagok: A non-kalorigének (azaz a mikrotápanyagok) egy része az enzimek, és ezen rendszerek alkotóelemeit képző vitaminok.
Sokan nem gondolnák, hogy a kutyák és immunrendszerünk megfelelő működését milyen mértékben befolyásolják ezek az vegyületek, s mit okozhat a hiányuk – természetesen az embereknél megszokott vitamin arányoktól eltérő mennyiséget igényelnek négylábú barátaink:
- A vitamin: anyagcsere katalizátor, felel a bőr és nyálkahártya épségéért, a látás mikrotápanyaga – kutyaeledel összetevőkben: máj, tojás, répa, tök, spenót, hal, áfonya
- B vitaminok: energia-transzport és átalakítás, ér- és immunrendszer erősítés, idősebb kutyáknál a hiánya „feledékenységet” okoz és zavarodottságot, levertséget
kutyaeledel összetevőkben: (sör)élesztő, máj, húsok, olajos magvak, spenót
- C-vitamin: nem szükséges a kutyáknak plusz bevitel, mert szervezetük előállítja, de tudjuk, hogy hiánya okozhatja: gyenge immunrendszer – betegesség, vashiány, magas vérnyomás
kutyaeledel összetevőben: édesburgonya, spenót áfonya, burgonya
- D vitamin: kalcium és foszfor felszívódása, immunvédelem, hiánya ízületi gyulladást, merevséget és erős szőrhullást okoz, valamint fáradtságot és levertséget
kutyaeledel összetevőben: tojás, vaj, lazacolaj, gomba, zab, (sör)élesztő
- E vitamin: koleszterin és vércukorszint beállítás, bőr- és érrendszeri problémákat okozhat hiánya – kutyatáp összetevőben: tökmag, olivaolaj, mandula, gesztenye, húsok
Az, hogy milyen természetes anyagokban található meg nagyobb mértékben még nem jelenti azt, hogy az eledelhez kell pluszban adagolni, inkább csak annyit jelent, hogy ha a kapcsolódó hiánybetegségek valamelyikét tapasztaljuk, akkor részesítsük előnyben az olyan kutyatápokat, amelyek az adott összetevőből készültek (az első három összetevő egyik), vagy jelentős mennyiségben tartalmaz.
Természetes kiegészítők
Olyan étrend kiegészítőkről van itt szó, amelyeket a teljesértékű eledelek – bár teljes értékűek és kutyáink egész élete során adható, mégis hiányozhat – nem tartalmaznak, alkalmazásuk nem feltétlen szükséges, de nagyon sokat tudnak segíteni, mert a kutyák szervezetének különböző részeit erősítik, kondicionálják, legyen szó az immunrendszerről vagy kiválasztásról.
A kutyák étrend kiegészítői között talán az egyik legszélesebb körben alkalmazható és kortól, testtömegtől és fajtától függetlenül is adható, a huminsav. Saját kutyánk esetében rengeteg problémát oldott meg és rendezte a korábban kicsit hullámzó emésztést, ezért nem csak szezonálisan használjuk, hanem folyamatosan adagoljuk az eledelhez.
A huminsav 100 %-ban természetes anyag. Fekete színű por, oxi-humolitból nyerik – azaz olyan anyagból, mely az őskori növényi eredetű anyagok természetes humifikációja során keletkezett. Illata és íze erősen a humuszos talajéra emlékeztet, a kutyák eledelére szórva kell adagolni és könnyen feletethető. Nagyon ritka az a kutya, amelyik az eledellel együtt nem eszi fel szívesen. Nagyon jó reakcióképességű anyag, ezért jól működik a méregtelenítésben és allergének kezelésében.
A kutyák emésztésének szempontjából szintén érdekes kiegészítő a spirulina. A spirulina egy széles körben ismert, népszerű táplálék-kiegészítő, nem véletlen, hogy létezik önmagában adagolható, jutalomfalat változat és egyre több kutyatáp összetevőlistájában szerepel. A sósvízi alga fogyasztása gazdag tápanyagtartalmának köszönhetően számos pozitív egészségügyi előnnyel járhat és pozitívan befolyásolja az immunrendszert.
Mivel a teljes növény tartalmából készül kivonata, ezért tartalmaz A-, B-, D- és K-vitaminokban, rostokban, vasban, foszforban, magnéziumban és kalciumban gazdag. Rostjai révén az emésztés és a bélflóra helyreállításának segítője, magas klorofilltartalma által segít a szervezet méregtelenítésében, míg fikobilin tartalmának köszönhetően, hatékony gyulladáscsökkentő – ugye az embereknél gyulladáscsökkentésre használható anyagok, mint például a kurkuma a kutyák esetében csak kis mennyiségeben adagolható. Mindkét kiegészítő adagolható akár egyszerre az eledelhez, de felváltva is adható.
Nézzük kutyáink testrészeit – lentről felfelé
A talap és a mancsok ápolás télen válik igazán fontossá, mert a hóolvasztó sók és ezekkel együtt a csapadék nedvességtartalma folyamatosan irritálják a járófelületekkel folyamatosan érintkező részeket.
Télen rengeteg káros anyag kerül oldásba (kipufogógázokból korom, szálló por, allergének, kénes és nitrogénes vegyületek, sók stb.) a csapadékkal, ezért kedvenceink lábát nem csak azért érdemes mosni és/vagy törölni, ha hazaérünk a sétából, hogy ne rondítsák össze az egész lakást, de az irritáló anyagoktól is meg kell szabadulni, hogy minél rövidebb ideig tudják csak kifejteni káros hatásukat.
Az öblítés és a törlés után javasolt mancsápolóval bekenni a talp párnáit, mert így megelőzhetőek a bőrrepedések kialakulása és nem fognak a finom részek kiszáradni és érdemes az ápolás részeként a talp szőrzetér is rövidebbre vágni, vágatni kozmetikussal.
A szőrzet és bőrfelületek
Télen persze jól jön a meleg bunda, de ahhoz, hogy jól működő legyen és ne okozzon problémát, gondoskodni kell róla.
A szőrzetváltást lehet segíteni olyan prémium kutyaeledellel, ami kifejezetten a szőrzet és a bőr erősítésére lett fejlesztve, illetve vitaminok között is találhatóak kifejezetten erre a feladatra tervezett termékek. A szőrzet váltása és növelése együtt járhat vakaródzással is, ezt ne keverjük össze az allergia miatti kényszereres vakarással, a két probléma kiváltó okában más és más módon is lehet ellenük tenni.
A szőrváltás időszaka, a hűvösebb időjárás gyakran együtt jár a szőrtüszőatkák szaporodásával is. A legjobb stratégia – mint annyi más esetben is így – ebben a témakörben is a megelőzés, javasolt a védekező rendszer megerősítése kiegészítőkkel, megfelelő étrenddel.
Ha kutyánknak bármilyen ételérzékenysége van – például gabonával van problémája és ezért gabonamentes kutyatápot adunk – érdemes a téli pár hónapra egy magasabb szintű és érzékeny kutyák számára kedvezőbb hipoallergén kutyatápot adni. Ezek alkalmazása lehet időszakos, nem szükséges az év minden napján adni. Őszi-téli időszakban – pláne, ha a parkban, vagy szabadban töltött idők igazán aktívak – a fürdetések rendszerességét lehet növelni, alkalmazzunk olyan sampont (például gyógynövény kivonatos), ami növeli az ellenállóképességet.
Kombinálhatóak a szőrzet rugalmasságát javító samponokkal (például jó választás a második, öblítési mosásra aloe verás sampont használni). Ügyeljünk viszont, hogy a legkeményebb kutyák is könnyen meghűlhetnek, megfázhatnak, ha át van vizesedve a bundájuk – a kisebb termetű, a földhöz közelebbi kutyákról nem is beszélve –, ezért a fürdetés után töröljük, szárítsuk kedvenceinket amennyire lehet és időzítsük a fürdetést a nap utolsó sétája utánra, kinti kutyák esetén pedig legalább 6 órán keresztül tartsuk száraz, meleg helyen őket.
A kutyaruha nem csak divat
Korábban viccesnek tartották azokat, aki kedvenceiket télen beöltöztették, de mára már messze nem akkor unikum, és bár a kutyaruházatnak van egy erős divat jellege is, roppant praktikus darabok és komoly védelmet jelentenek kutyáinknak.
A talaj télen 80 centiméter mélyen átfagy és a fagyott talaj folyamatosan sugározza a hideget – hasonló a jelenség, mint amikor télen elsétálunk az ablak előtt és huzat nélkül is érezzük a sugárzó hideg hatását – nincs ez máshogy a talaj felől sem.
Az alacsony hasmagasságú kutyák, mint a tacskók, pincserek, mopszok, francia bulldog stb. könnyen megfázhatnak.
A nagytestű kutyák esetén elegendő lehet a hátat takaró, a közepes méretű ebeknél a hátat és az oldalakat takaró, míg a legkisebbeknél a teljes testet takaró ruházat sem túlzás.
A ruházatok most már széles skálán mozognak és a legegyszerűbbtől a legösszetettebb típusokig, sokoldalú anyaghasználattal találkozhatunk. A piacon – a testmérettől függetlenül – az egyik legelterjedtebb a kutya teste felöli polár béléses, a külső részén vízlepergető anyagú összetett szövetek. Az ún. esőkabátok esetén is vegyük figyelembe, hogy a teljesen vízhatlan anyagokat kerülni kell, hosszútávon nem kedvező a bundának.
Télen se áll meg a kutyaélet, ha jól felkészülünk
Problémamentes és kiegyensúlyozott lesz négylábú barátunk, ha már a keményebb hidegek beállta előtt lekezdjük a felkészülést a kondicionálással. Ha ezt elmulasztott nem olyan nagy a baj, mert kedvenceink kiválasztó rendszere gyorsan reagál és a megfelelő étrendet és a plusz odafigyelést sohasem késő elkezdeni.
A Dogzilla Magazinban több hasonló témában, tematikusan találhatóak információk, legyen szó hipoallergén kutya étrendről vagy a városi kutyatartás előnyeiről vagy buktatóiról.
Szerző: Dogzilla