Lassan nincs olyan ember, aki úgy érezné, hogy rendben van a gerince. Itt fáj-ott fáj, amott fáj, de azért megjelölhetünk konkrétan 3 pontot a gerincoszlopon, amiből legalább az egyik visszatérően fáj. Az egyik a nyak, a másik a lapockák közti rész, a harmadik a derekunknál a keresztcsont környéke.
Sajnos egyre kevésbé megmagyarázhatók ezek a fájdalmak a korunkkal, hiszen már a huszonéves fiatal felnőtt korosztály is erősen érintve van. Ők már sokkal többet ülnek, mint a szüleik tették ezt az ő korukban. Tény, hogy máshogy éljük az életünket, mint akár húsz-harminc évvel ezelőtt. Ez a mai kor sajátossága és nem sokat tehetünk ellene, hiszen rá vagyunk kényszerítve jó sok dologra, ami ellene dolgozik a gerincünk egészségének.
Az emberek nagytöbbsége egyszerűen nem teheti meg, hogy ne üljön le a számítógép elé, ahol számos tényező van, amit be kellene tartanunk ahhoz, hogy a gerincünk mindig megfelelő szögben legyen az egészségünk érdekében. Csak néhányat említek ezek közül: A szék formája és magassága, a monitor optimális magassága, az asztal-ügyfél-mi kritikus háromszöge, ami sok esetben egy hosszan tartó, kicsavart testhelyzetű kényszertartást eredményez.
Mindezek után már nem is említem a mobiltelefonok folyamatos használatát, ami már szintén nem csak a fiatal generációt érinti.
Így szinte észrevehetetlenül és kikerülhetetlenül alakulnak ki a gerincünk kritikus pontjain a fájdalmak, kopások, gyulladások és feszülések. Ezért most összeszedtem néhány olyan gerincjavító módszert, amit munka vagy tanulás közben is lehet használni, vagy megelőző terápiaként alkalmazni. – Kezdjük a legkézenfekvőbbel.
1. Gerinctorna
Ez a módszer magáért beszél. Minden korosztály képes megcsinálni, és egy jó tréner mellett személyre szabott gyakorlatokkal rengeteg fájdalomtól megszabadulunk. Természetesen, akinek már komoly bajai vannak, annak kitartónak kell lennie, és hetente minimum két-három alkalommal kell tornáznia. Gerinc műtétek után a rehabilitációs időszakban napi rendszeresség szükséges és a pozitív eredmény nem marad el. Ennek a mozgásfajtának a népszerűbb, de szintén nagyon hatásos formája a:
2. Jóga és a pilates
A jóga nagyon sok ember munka utáni kikapcsolódásává vált. Ez nagyon örvendetes dolog, de a gerincre gyakorolt hatása itt is csak akkor érezhető, ha rendszeresen gyakoroljuk ezt a mozgást. Természetesen egy-egy óra jóga után is érezhető, hogy könnyebben mozgunk, hajlékonyabbak vagyunk. A pilatesben a nyújtásokon van a fő hangsúly, ami az ülő munka kiváló ellenszere lehet, de annak is ajánlott, aki cipel, vagy sokat áll.
3. Csontkovácsolás
Ettől a módszertől sokan félnek, mert a kimozgatások közben a testünk képes hangos roppanásokra, ami egyesek számára félelmetesen hangzik. Sokan nem tudják ezért magukat kellőképpen elengedni, vagyis ellen tartanak az izomzatukkal a terapeutának. Pedig ez egy nagyon hatásos módszer, és sokszor kikerülhető vele a gerincsérv műtét is. Aki egyszer mégis át tudja adni magát a csontkovácsolás jótékony hatásainak, az biztosan újból meri vállalni ezt a módszert is.
4. Úszás
Itt rögtön egy tévhittel kell szembenéznünk. Amikor az orvos azt tanácsolja gerinc fájdalom esetén, hogy ússzunk, akkor általában azt képzeljük, hogy kimegyünk az uszodába és mellúszásban, kiemelt fejjel elegánsan úszkálunk néhány hosszat. A kiemelt fejjel való úszás nem fog segíteni, mert a gerinc, a nyak olyan helyzetbe kerül, ami nem lazítja a fájdalmas pontokat, hanem éppen feszíti. Sokkal jobb, ha a mellúszást a klasszikus formában műveljük, vagyis a víz alá dugott fejjel. De az a leghasznosabb, ha hátúszással úszunk, mert ez erősíti a legjobban a hátizmokat. Most pedig nézzünk néhány egyéb, nem szokványos gerinclazító módszert is.
5. Denevérpad
Ez egy nagyon hatásos eszköz, mely egyre több háztartásban megtalálható. A lakásunkból kb. két négyzetmétert kell csak feláldoznunk. Mindenki a testmagasságához beállíthatja és csak néhány percet vesz igénybe naponta a fordított testhelyzetben való csüngés. Természetesen ez az eszköz a nagyon magas vérnyomásúaknak nem ajánlott és közvetlen evés után se használjuk. Amúgy egy nagyon hatásos, kellemes érzést adó eszköz. Mivel csak a testünk saját súlyát használjuk, ezért az összecsúszott csigolyákat nagyon kíméletesen húzza szét, így megelőzhető a gerincsérv kialakulása.
6. Óriás labdán ülés
Ez az a kellemes, és mondhatni vidám eszköz, amit a munkahelyünkön is használhatunk akár egész nap. A gumilabda nem nyomja a farokcsontot annyira, mint egy szék, és a gerincet tartó izmokat is folyamatos mozgásra, izommunkára készteti. Ezzel erősítve és egyenesen tartva a hátunkat. Nagyon egészséges és egyre népszerűbb az irodában dolgozók körében. A munkahelyek is engedélyezik a dolgozóiknak.
+1. Babzsákban heverészés
Erre a modern megoldásra kevesen gondolnak, pedig nagyon gerinckímélő. Nem véletlen, hogy egyre több munkahely ismeri fel a babzsákos pihenősarkok kialakításának előnyeit.
Akik figyelnek a dolgozóik igényeire, azoknál biztos, hogy van babzsák. A széken ülve hosszú órákat dolgozó emberek már sokszor gondolkodni sem bírnak hatékonyan. Ezért a megbeszéléseket sok helyen már babzsákban lazulva teszik. A babzsák felveszi a testünk formáját, és lágyan támasztja meg a deréktól a nyakig. – Mi például a HEVERDE webshopjából töltöttük fel az irodánkat babzsákokkal, ez a cikk is ilyen fotelből íródott!
Ha a gyermekünknek veszünk babzsákot, ne gondoljuk, hogy a lustaság uralkodott el rajtuk, amikor naphosszat ebben fekszenek. Ellazult nyakkal tanulni is könnyebb, mert a vér jobban áramlik a fejünkbe.
Egy feszült nap után, amikor leheveredünk a tévé elé, válasszuk a babzsák adta kényelmet, mert garantáltan kilazul minden testrészünk.