Habár az elmúlt időszakban a Bitcoin-bányászat nem tűnt jó üzletnek, azért még mindig akadnak, akik nagyon komolyan hisznek a dologban. Izlandon a legdurvább a helyzet.
Kétségtelen tény, hogy az elmúlt időszakban a kriptovaluták árfolyama jelentősen zuhant. Ráadásul ez a tendencia jó eséllyel nem is csak pillanatnyi mámor, a Google intézkedései okán ugyanis ez a folyamat a jövőben is kitarthat, sőt mértéke is nőhet. Ez azonban van, akit egyelőre nem zavar, néhányan ugyanis nagy energiákat mozgósítanak a Bitcoin-bányászat területén. A helyzet egyébként néhány országban egészen durva méreteket ölt, például Izlandon.
A szigetországban ugyanis a számítások szerint már az idei évben nagyobb lehet a Bitcoin-bányászat energia felhasználása, mint az ország teljes lakosságának felhasználása. Na, ez a nem semmi.
A dolog persze a kormánytagokat és a parlementi képviselőket is piszkálja, így van, aki szeretne komolyabban foglalkozni a témával. Az egyik képviselő egy ötlettel is előállt, szerinte ugyanis érdemes volna különadót kivetni a kriptobányászattal foglalkozókra.
A dolog alapvetően nem tűnik rossz ötletnek az ország szempontjából. Egyrészt a jelen állapotok szerint komoly adóbevételt jelentene. Másrészt azt is várhatják joggal az elképzeléstől, hogy a Bitcoin-bányák szaporodása is belassul – ezen a téren ugyanis nagyon komoly a növekedés az érintett régióban.
Az ok egyébként többnyire Izland adottságaiban keresendő. A szigetország klímája alapvetően egészen hűs, másrészt pedig rengeteg a területen a megújuló energiaforrás. Ez utóbbiak pedig meglehetősen olcsóvá teszik a szerverközpontok működtetését. Ezek a központok meglehetősen sok áramot igényelnek és ezzel egyenes arányosságban egészen sok hőt is terhelnek.
A hő elvezetése alapvetően drága mulatság, Izlandon viszont nem okoz problémát, egészen olcsón, már-már ingyen megoldható a dolog, így persze, hogy népszerű az ország ebből a szempontból.
A Bitcoin rendszer üzemeltetése hatalmas energiát igényel, ez pedig elég magas költségeket is támaszt. A probléma ezzel az, hogy a rendszer már-már fenntarthatatlan, emiatt pedig versenyképtelenné is válhat. A szakértők szerint ráadásul a helyzet tényleg csak romlani fog. A remény mindösszesen az lehet, hogy néhány új kriptovaluta-rendszer komolyabb népszerűségre tesz szert, ez viszont szintén időbe telhet.