Csőtörés leggyakoribb okai az elöregedett vízvezetékek, a vezetékek átlagosan 50 év alatt elöregednek. Hazánk vízvezeték-csöveinek fele még mindig azbesztcementes technológiájú, folyamatosan cserélik a régieket, de igen lassan: leginkább csak egy-egy csőtöréskor. Ilyenkor úgynevezett KPE műanyag vezetéket helyeznek le. A gerincvezetékek lassan végleg megadják magukat. A régi víz ugyanis évek alatt filmréteget vont az azbesztcsövek belső felületére.
Hogyan ellenőrizhetjük, hogy nincs-e csőtörés?
Ha azt észleli, hogy a mérő akkor is pörög, amikor minden zárva van, akkor szinte biztos, hogy csőtörés van. Ez esetben a hibát mielőbb fel kell tárni, és javítani kell. Csőtörés, vagy a kerti csap hibája esetén a mérőállás megjelölésével a szolgáltatót értesíteni kell, hogy kivizsgálja a hiba okát, a csatornadíjat nem kell megfizetni, ha az elfolyt víz nem került a csatornába. A csatornadíj elengedését írásban kell kérni, azonban az elfolyt ivóvíz díját meg kell fizetni.
Megtérítik a biztosítók az épület víz-, csatorna-, fűtés-, hűtés- és egyéb vezetékeinek törése, repedése, dugulása, vagy az ahhoz kapcsolt szerelvények, berendezések hibája miatt kiáramló víz, gőz, vagy egyéb folyadék kiömlése miatt keletkezett károkat. Megtéríti továbbá a sérült vezetékszakasz (általában max. 6 méter) cseréjének, és az ahhoz kapcsolódó feltárásnak a költségeit is.
Több biztosító bevállalja a nyitva hagyott vízcsap, vagy a megsérült akvárium miatt kiömlő víz által okozott károkat is. Nem térítik meg a biztosítók a hibás szerelvény, berendezés javítását, valamint általában a kifolyt víz értékét sem. Amennyiben a csőtörés nem nálunk, hanem pl. a felettünk lakónál történik, akkor igazolást kell szereznünk tőle (vagy a közös képviselőtől) erről a tényről, és arról, hogy a hiba okát megszüntették.
További veszélyt jelentenek még az ólomcsövek. Az ólomcsöveket már többnyire kicserélték, de még akadhat, olyan lakás ahol maradtak ólomcsövek. Az ólomcső festés nélkül ezüstszürke és nagyon puha. Az ólmot késsel könnyen be lehet nyomni. Könnyen hajlíthatóak, ezért is nincsenek egyenesen fektetve, hanem ívekbe. A réz és acélcsövek mindig egyenesen vannak fektetve. Az ólom az acéllal ellentétben nem mágneses. Az ólom leginkább a fejlődő magzatra és a gyerekekre lehet veszélyes. Nagyon nagy mennyiségű ólom görcshöz, kómához, majd halálhoz vezethet.
Csőtörés vagy bármilyen más vízvezeték szerelési probléma esetén nehéz jó szakembert találni, főleg ha gyorsan kell a segítség. A vízvezeték szerelőknek sem könnyű a dolga, az ügyfelek szemrebbenés nélkül mondják le a megbeszélt időpontot, semmibe véve ezzel a szerelő idejét.
Mit tehet ilyenkor a szerelő? Igazából semmit.
Kevés árat lehet találni az interneten vízszerelési árakról, egy két oldalon jelenik meg vízvezeték szerelő, aki nem tól-ig árakat közöl az Interneten.