A világítás korszerűsítésénél vagy tervezésénél hamar belefut az ember abba az egyszerűnek tűnő kérdésbe, hogy hideg, meleg vagy természetes fehér színhőmérsékletű világítást válaszon. A legtöbben ezeket a tartományokat úgy azonosítják be, hogy a meleg fehér sárga színű, a hideg fehér kékes, míg a természetes fehér semleges. Ezen paraméterek mentén próbálják elképzelni, hogy mi is mutatna jól az adott szobában, vagy üzletben.
Nézzük meg ezt a kérdést egy kicsit professzionálisabban.
1. A lakás méretéhez igazított világítás
Kis panellakásban érdemes egyféle szín-hőmérsékletű világítást választani fő világításnak, így elkerülhetjük, hogyha több helyiségben is egyszerre fel vannak kapcsolva a lámpák akkor ne legyen zavaró, hogy az egyik helyiségből meleg míg a másikból hideg fehér fény árad. Ha mindenképpen kombinálni szeretnénk, akkor leginkább a természetes fehér fényt javasolt kiegészítésül a hideg vagy fehér fény mellé. Ha a lakásunk modern, szürkés – fehér színvilágú, letisztult a hideg fehér fény mutat jól. E mellé a fürdőszobában viszont javasolt a természetes kiegészítő fény használata- lásd lejjebb.
Mediterrán, klasszikus berendezési tárgyak mellé ahol a barna dominál a meleg fehér szín ad kellemes, meleg, otthonos érzetet. E mellé szintén javasolt a fürdőszobai és a konyhai kiegészítő világítás.
2. Fürdőszobai világítás
A női használóknak borzasztóan sarkalatos kérdés, hogy az elkészült smink az utcán is ugyan úgy fog e hatni mint a fürdőszobában. Azon túlmenően, hogy a pára és fröccsenő víz miatt javasolt vízálló led világítást választani színhőmérsékletben válasszunk természetes fehér izzót, hiszen ez adja vissza leginkább a kinti fényviszonyokat.
A tükröt javasolt szemmagasságban két oldalról megvilágítani, így elkerülhetjük, hogy árnyékot vessen a fény az arcunkra. A fürdőszobai világításnál a zuhanyzó vagy kád felett elhelyezett fő világítás jellemzően egyszerű, de alapvető feltétel a min IP 44 védettség.
3. Konyha
Az étkező asztal fölé jellemzően hangsúlyos csillárok most a divatosak, amennyiben van arra hely, hogy ezek a lámpák érvényesüljenek. Érdemes ezekbe a design lámpákba kisebb teljesítményű izzót választani és mindenképp olyan magasságra engedjük őket, hogy ülve ne a szemünkbe világítsanak. A mosogató és a konyhapult környéke mindenképpen kiegészítő világítást igényel a kényelmes konyhai előkészítésért.
Ez esetben a felső szekrény aljába már nagyon modern és diszkrét led profilok kaphatóak, melyet bemarnak a bútorlapba és led szalaggal kivitelezik a homogén és megfelelően erős fényerőt. A konyhai előkészítés a természetes fehér led szalagok mellett a legkényelmesebb. Konyhai kiegészítő világításként ajánljuk az egyszerűen felszerelhető és könnyen tisztítható batten light-ot is.
4. Hálószoba
Ez az a helyiség ahol jellemzően nincs nagy szükség erős fényre, inkább a meleg, kuckós hangulatvilágítást szoktuk javasolni, De természetesen itt is vannak kivételek. Minden helyiség világítás tervezésekor gondoljuk át mit szoktunk csinálni az adott területen. Például ha valaki szeret kötögetni az ágyban tv-nézés közben, akkor természetesen erősebb fényt szeretne, amit vagy külön állólámpával vagy az ágy két végén elhelyezett éjjeli lámpával érdemes megoldani, így nem zavarjuk társunkat.
Személy szerint annak a híve vagyok, hogy minden helyiségben legyen osztható világítás vagyis ha a helyzet úgy kívánja akkor a konyhában is tudjak kellemes hangulatvilágításban vacsorázni, mint ahogy legyen meg a lehetőségem a maximális fényerőre is. Ez a hálószobában is jól jön ha télen 5-kor kezdek el takarítani.
5. Gyerekszoba
A legfontosabb kérdés ebben az esetben, hogy hány éves a gyerkőc. A bébi ha külön szobában alszik és éjszaka még gyakran éhes nem túl boldog a nagy fényáradattól, hiszen könnyen összezavarodik. Nagy fény van? Itt van anyu? Reggel van? Játszunk? Nekik még nem olyan egyértelmű az éjszaka és a nappal közötti különbség így mindenképp sejtelmes fényben tegyük tisztába vagy etessük meg éjjel, hogy ne ébredjen fel teljesen (lehetőség szerint, mert persze babája válogatja). A hangulatos fény kialakításához ajánljuk a led szalagokat és ezekhez a fényerő szabályozókat.
Az iskolás esetében már mindenképpen fontos egy jó fényerejű íróasztali lámpa melyet az író kézzel ellentétes oldalra teszünk az íróasztalra, hogy a gyermek ne árnyékoljon saját magának írás közben. A modern ledes íróasztali lámpák már jellemzően fényerő szabályzóval ellátottak és egyéb funkciókkal bővítettek. ilyenek például a vezeték nélküli telefontöltés vagy az ébresztő esetleg a naptár funkció. Válasszunk olyan darabot, amely akár az egyetemig is elkísérheti gazdáját.
+1 tipp
Igazán divatos megoldás a mennyezeti gipszkarton sziget led szalaggal megvilágítva. Manapság már kész álmennyezeti szigetek már kész álmennyezeti szigetek is kaphatóak amik viszonylag egyszerűen felszerelhetőek de nagyon figyeljünk oda, hogy csak tökéletes festés esetén alkalmazzuk, mert a súrló fény azonnal kidob minden apró festési, vakolási, glettelési hibát ami borzasztóan csúnya tud lenni. Ez igaz az épület megvilágítókra is.
Itt is igaz, hogy a sárgás, mediterrán festésű házaknál a meleg fehér, míg a modern, fehér házak esetén a hideg fehér fény mutat jól. Kültéri világítás esetén pedig hangoljuk össze az épület és a kertmegvilágítók színhőmérsékletét.
A cikket a Ledekboltja.hu támogatta.