Sokan azt hiszik, hogy a folát és a folsav szinonimáik egymásnak, hiszen mindkettő b9 vitamin, de ez nem így van.
Mi a különbség? Melyiket válaszd?
Tegyünk rendet!
Folsav vagy szerves Folát?
Leegyszerűsítve azt is mondhatnám, hogy a Folát jobban, míg a Folsav rosszabbul hasznosul.
Persze ez nem ennyire egyszerű. Nézzük hát, hogy mi is az alapvető és fontos különbség.
Nos, a lényeges különbség a Folát és a Folsav között az, ahogyan a szervezet feldolgozza őket.
A Folsav a B9 vitamin egy szintetikus formája, míg a szerves Folát az ételeinkben is megtalálható természetes formája a folsavnak.
Nagyon fontos különbség még, hogy a Folát egy biológiailag aktív forma, ezért az emberi szervezet könnyebben, illetve gyorsabban tudja hasznosítani. Ezzel ellentétben a Folsav egy inaktív forma, ezért ennek átalakítása aktív foláttá igen időigényes a szervezet számára. A folsav foláttá alakulása egy enzim segítségének köszönhető, viszont az átalakulás során sajnos a hasznos vitaminforma jelentős része elveszik.
Akkor nézzük, hogy mi a lényeges különbség a folsav és a folát között.
A Folsav hatása és szerepe
A Folsav: szintetikus, melyet laboratóriumban állítanak elő. Nem ürül ki a szervezetből olyan könnyen, mint a folát, ezért a toxicitás veszélye fenn áll. A kedvező hatása kevésbé hangsúlyos, mivel a tetrahidrofoláttá történő átalakítása sokkal nehezebb. Az emberek szervezetének a felében hiányzik ez az enzim, ami segíti az átalakítást.
A Folát hatása és szerepe
A Folát: egy természetes biológiailag aktív B9 vitaminforma, amely a zöldségek / főként a sötét zöld levelűekben, valamint, cékla, karfiol, spárga, zeller, avokádó, brokkoliban/ és a gyümölcsök / citrusfélék/ természetes alkotója, így a mindennapi táplálékkal is bekerül a szervezetbe. Mivel a szervezet könnyedén kiüríti így nincs mérgező hatása.
Miután a folsav egy szintetikus változat így természetesen nem lehet azonos szinten említeni a szervezet számára közvetlenül hasznosítható foláttal.
Mivel az emberi szervezet nem képes előállítani, így pótolni kell vagy a megfelelő étkezés által, vagy étrend kiegészítéseként.
Mikor ajánlott? Mire jó a folát?
A terhesség kockázatának csökkentése érdekében már a baba tervezés kezdetekor el kell kezdeni a folát szedését.
Mivel a magzat fejlődését illetve megfelelő növekedését főleg a sejtosztódás befolyásolja, ezért a DNS előállításában, valamint a szervezetben a megfelelő folsav mennyisége elengedhetetlen.
A folátnak különösen az első trimeszterben van nagy szerepe, ugyanis ekkor segít megelőzni a fejlődő idegcső záródási rendellenességet. Ilyen például a nyitott gerinc, valamint az agy és koponya hiány.
Ha tervezed a gyermekvállalást, akkor érdemes már most elkezdeni a folát szedését ugyanis a magzat fejlődése már akkor elkezdődik, amikor még nem is tudsz arról, hogy várandós vagy.
Összességében a folsav és a folát is a B9 vitamin egy-egy formája, igy nélkülözhetetlen az egészség megőrzéséhez és az egészséges gyermek születéséhez.
A folát és a multivitamin-kiegészítő használatának ösztönzése a reproduktív korú nők körében csökkenti a születési rendellenességek előfordulását. A folát és a napi vitamin-kiegészítés és az egészséges táplálkozás rettentő fontos idegi csőhibák és más veleszületett rendellenességek megelőzése szempontjából.
Szeretnél megtudni további hasznos információkat a terhesség tervezéssel kapcsolatban?
Mindenképp olvasd el, amit a terhességi vitaminokról tudni érdemes című blogcikket, melyben sok más hasznos információt is találsz.
—
Források: