Döntött a Telenor: többek között a Telenor Magyarország vállalatot is eladják.
Elkelt a Telenor közép-kelet-európai leányvállalatainak többsége. Az anyag cég összesen mintegy 2,8 milliárd euróért cserébe adta el a vállalatokat a cseh PPF-csoportnak. Ez utóbbi társaság egyébként a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektetője.
A Telenor természetesen egy közleményt is kiadott ezzel kapcsolatban. Ebben úgy fogalmaznak, hogy az adásvétel érinti és magában foglalja a magyarországi, bolgár, montenegrói és szerbiai leányvállalatokat is. Ezek korábban mind-mind a Telenor kizárólagos tulajdonában álltak. Illetve a felsoroltak mellett a Telenor Common Operation technológia szolgáltató eladása is része a tranzakciónak.
Az ügylet lezárása még odébb van, ugyanis ehhez a szabályozó hatóság jóváhagyására is szükség van, ez pedig vélhetően 2018 harmadik negyedévében történhet meg, kvázi akkor lesz nyélbe ütve az üzlet.
A Telenor közép-kelet-európai leányvállalatait meglehetősen komoly cégek, hiszen összesen mintegy 9 millió ügyféllel rendelkeznek és 3500 embernek adnak munkát.
A közleményből kiderül, hogy a Telenor és a PPF-csoport a vételár halasztott kifizetéséről állapodott meg, ennek értelmében 400 millió eurót a vevő a bevételekből fizet majd ki négy év alatt, összesen négy részletben.
A dolog annyira nem is nevezhető meglepőnek, hiszen már korábban is tudni lehetett, hogy a Telenor szeretne megválni a közép-kelet-európai érdekeltségeitől. A leányvállalatokat korábban is eladásra kínálták fel. Ennek fényében a Telenor már a pénzügyi jelentéseiben is megszüntetett tevékenységként tüntette fel ezeket a vállalatait.
A norvég Telenor Csoport még 1994-ben lépett a magyar piacra, akkor viszont még Pannon GSM-ként, annak a cégnek a felvásárlásával. 8 évvel ezelőtt döntöttek a névváltoztatás mellett, így 2010-ben vették fel Magyarországon is a Telenor elnevezést.
A térségben pedig szintén a ’90-es évek közepe óta vannak jelen. Egészen pontosan Montenegróban 1996-ban indított mobilszolgáltatás, 2006-ban vásárolták fel a szerb Mobi 063 szolgáltatót, majd 2013-ban kezdtek terjeszkedni Bulgáriában a Globult megvásárlásával.
Az anyacég persze tovább folytatja a telekommunikációs szolgáltatás. Skandináviában több országban is jelen vannak, de emellett Ázsiában is vannak a cégnek komoly érdekeltségei.