Csak úgy repül az idő. Talán fura is belegondolni, de nem régiben volt pont 20 éve annak, hogy a Windows 98 kék halált halt egy hivatalos bemutatón, nem kicsit meglepve többek között Bill Gates-t is.
1998 áprilisában pont a COMDEX kiállításon döntött úgy a Microsoft, hogy bemutatja a Windows 95 utódjának szánt Windows 98-at. A végeredmény kicsit kínosan sikerült, ugyanis az úttörőnek számító változat a több százfős közönség előtt döntött úgy, hogy megadja magát. Jött a jól ismert, fránya kék halál.
Bill Gates és Chris Capossela pont a Windows 98 fejlesztéseit és újításait szerette volna bemutatni, amikor megtörtént a baj.
Az újdonságok között – furán hangozhat – de az számított az egyik legmenőbbnek, hogy a 95-ös változathoz képest jóval ügyesebb és fejlettebb volt a Plug-and-Play alrendszer. Ez magában foglalta azt, hogy a bekapcsolás után is érzékelte az időközben csatlakoztatott eszközt. Adott esetben a hozzátartozó meghajtókat is képes volt felkutatni a rendszer, ső ha kellett az internetről is töltött le megfelelő szoftvert.
Na, persze nem az 1998-as COMDEX bemutatón. Ott ugyanis ez a varázslat elmaradt.
Gates és Capossela ugyanis pont ezt a képességet szerették volna megmutatni a közönségnek. Egy szkennert szerettek volna rádugni a bekapcsolt gépre. Ez egy darabig ment is, azonban a meghajtó telepítése közben a Windows 98 csúfosan megadta magát. Előbb a korszak egyik legrémesebb számítógépes jelensége, a kék halál fokozta a hangulatot, majd a rendszer úgy ahogy van lefagyott.
Sőt, nem csak a Windows 98, hanem Gates és Capossela is hasonlóan járta. Bill Gates volt a gyorsabb, de neki is kellett néhány másodperc, mire valamit mondani tudott.
„Na, éppen ez az, amiért még nem adjuk a rendszert” – hangzott el a szájából. Capossela pedig csak annyit fűzött hozzá, hogy „Pontosan”.
A Windows 98 ezután a kis baleset után végül 1998. június 25-étől volt megvásárolható. Ráadásul hiba a nyári megjelenés, év végére az 1998-as év legjobban fogyó szoftvere lett, világszerte 25 millió példány fogyott.
Persze a Windowst zrikálók számára a szóban forgó ’98 áprilisi jelenet azóta is az egyik legnagyobb mémnek számít.