Hazánk egyik legszebb természeti csodáját, a Sárospatak közelében található Megyer-hegyi Tengerszemet, várhatóan 2019 tavaszától egészen új oldaláról ismerhetik meg a kirándulók.
A tervek szerint megújul a hegyhez vezető út, amely során nemcsak a műutat újítják fel, hanem kialakítanak egy bicikliutat is, rendbe rakják a Tengerszem teljes környezetét (pl. letisztítják a sziklálat), valamint igazán turistacsalogató attrakciókat is kiépítenek. 2019-től ide kell járnia mindenkinek, aki Magyarország leghosszabb via ferrata pályáját szeretné meghódítani – a pályának két része lesz, a könnyen/könnyebben teljesíthető szakasz mellett a nehezebb úton a gyakorlott vasalt út járók is kipróbálhatják majd magukat.
Újdonság lesz az is, hogy a tó fölé függőhidakat építenek, így már nemcsak a sziklákról csodálhatjuk meg a Tengerszemet, hanem ténylegesen bejárhatóvá is válik. A Tengerszem legmagasabb pontjára kilátót terveznek, amelyről csodálatos panoráma tárul majd elénk Sárospatakra és a Zemplénre. Mindezeken túl tervezik egy olyan bemutatóterem megvalósítását is, ahol a 15-17. századi malomkőgyártás történetével ismerkedhetnek meg a látogatók.
Mit érdemes tudni a Megyer-hegyi Tengerszemről?
A Tengerszem érdekességét és különleges szépségét az adja, hogy a természet és az ember együtt formálta. A vulkáni eredetű Megyer-hegy 324 méter magas. Mivel a helyiek már a középkorban felismerték, hogy a hegy kemény kőzete, a riolittufa alkalmas malomkövek gyártásához, a 15. századtól kezdve folyamatosan bányászati munkák folytak a területen. A malomkő-bánya 20. század elejéig működött, 1907-ben szűntették meg.
A kövek fejtése és kidolgozása mindvégig kézi erővel történt, a kész terméket, amelyek nemcsak hazánkban, hanem külföldön is keresettek voltak, főként őrlésre és érczúzásra használták. A mai tó lényegében ennek a bányának a fejtési gödrében összegyűlt csapadékból alakult ki. A Tengerszem legmélyebb pontja 6,5 méter, körben a sziklák helyenként 70 méter magasan futnak fel. A bányaudvaron napjainkban is megtalálható néhány félkész malomkő, sőt szabadon megtekinthető a bányaőr barlangja és a sziklába vájt kovácsműhely is.
Hogyan lehet eljutni ide?
Annak, aki egy teljes napot szán a Tengerszemnek és a környékének a felfedezésére, érdemes a Hegyalja-Malomkő Tanösvényt is bejárnia. A tanösvény hivatalosan Sárospatakról indul és oda is vezet vissza, de lényegében bármely állomáson be lehet kapcsolódni, a kirándulás végén így is, úgy is visszaér a kiindulási ponthoz. A túra ez esetben két részből áll: a Megyer-hegyi kör a Megyer-hegy és Király-hegy természeti és művelődéstörténeti érdekességeit, értékeit mutatja be – köztük a Tengerszemmel -; a pogánykúti szakasz Makkoshotyka és Hercegkút községen át vezet, elhalad például a történelmi pincesorok mellett is.
Ha valaki csak a Tengerszemre kíváncsi, akkor is érdemes a Malomkő Tanösvény útvonalához csatlakoznia, csak közvetlenül a Megyer-hegyre felvezető dűlőnél. Ez esetben autóval a 37-es út felől közelíthető meg a hegy, a műúton tábla jelzi, hol kell felkanyarodni a Tengerszem felé. Az autót érdemes a Nagy-Bot-kő gejzírkúpjánál lévő nagy parkolóban hagyni, majd követni a tanösvény jelzését. Az út először szőlők között vezet szinte nyílegyenesen – és elég kitartóan – felfelé, majd egy szerpentines szakasz visz be a fák közé, a hegy tetejére. Közben pedig gyönyörű kilátás nyílik Sárospatakra és a környező hegyekre.
A Tengerszem tipikusan az a hely, ahová nem lehet rosszkor érkezni. Télen is, nyáron is olyan megragadóan szép, mint ősszel vagy tavasszal. Ahogy a természetnek, a víztükörnek is ezernyi arca van; s mikor a sziklafalak közé betör a napfény, valóban úgy tűnik, mintha tündérek játszanának a tavon. A tanösvény a sziklák tetejéről mutatja be a Tengerszemet, de a kövek elszállítására faragott szűk vágaton egészen a tó széléig, azaz az egykori bánya belsejébe is begyalogolhatunk. Mi ez, ha nem időutazás?!
Semmi kétségünk nincs afelől, hogy ha a tervezett újítások megvalósulnak, akkor a Megyer-hegyi Tengerszem az ország legkedveltebb úti céljai közé fog tartozni. Ki ne szeretne egy türkiz színű tó fölött függőhídon sétálgatni vagy épp vadregényes környezetben via ferrata pályán végig mászni ott, ahol a hegy másik oldalán a magyar borok királya terem? Azon sem kell sokat gondolkodni, hogy hol szálljunk meg, ha már a környéken járunk. Ugyan kézenfekvő lehet a „Bodrog-parti Athén”, Sárospatak, mi mégis a közeli kis sváb falut, Hercegkutat, illetve az ott található Apartman „Hercegkút”-at ajánljuk.
A hegyek-dombok között megbújó Hercegkúton tudják milyen a jó bor, s jól tudják milyen a jó vendéglátás kedvességgel, segítőkészséggel és nem utolsó sorban finom ételekkel. Ahogy pedig korábban írtuk, a Hegyalja-Malomkő Tanösvény a falun is áthalad, azaz semmi akadálya nincs annak, hogy a Tengerszemet innét hódítsa meg a kiránduló. Akár Te is, akár már a következő hétvégén.