Ma már a magyar fülnek sem cseng ismeretlenül az e-learning kifejezés, hiszen elterjed, általánosan alkalmazott távoktatási formává vált. Az online oktatás az ismereteket elektronikus formában adja át, tulajdonképpen csak internet és egy megfelelő eszköz kell hozzá. Ez nem feltétlenül asztali gépet jelent, akár mobiltelefon segítségével is részt vehetünk ilyen kurzusokon. A tananyag előre felvett videókat, hanganyagokat, írásos dokumentumokat, képeket, ábrákat tartalmaz.
Egyre elterjedtebbek az olyan kurzusok, melyek a leckék mellett élő webináriumot is tartalmaznak, esetleg összekapcsolják egymással a tanulókat, vagy lehetőséget biztosítanak a visszacsatolásra, ezzel is növelve a tanulási élményt.
Mik az előnyei egy online kurzusnak, ami miatt egyre népszerűbb ez a tanulási forma?
Nézzük a tényeket!
1. Kényelmes és rugalmas.
A hagyományos tantermi oktatással ellentétben, ahol konkrét helyen és időben kell fizikailag megjelenni, akkor és ott lehet tanulni, amikor és ahol éppen alkalmas. A résztvevők nincsenek merev időbeosztáshoz kötve és még utazni sem kell ahhoz, hogy valaki részt vegyen egy-egy órán.
2. Bárki számára elérhető az egész világon.
Az internetnek köszönhetően akár egy másik kontinensen „zajló” kurzuson is részt tud venni bárki. A tanfolyam díján felül nincsenek további költségek, például nem kell utazásra és a szállásra költeni.
3. Nagyobb hatásfokkal, eredményesebben lehet tanulni.
Mivel nem zár meghatározott keretek közé, mindenki ki tud alakítani egy önálló tanulási rendszert. A saját képességeinek megfelelő ütemben és módszerrel tud haladni. A tananyagot akárhányszor újra lehet nézni, át lehet ismételni, senkinek nem kell a lemaradástól tartania.
Hogyan fejlődött ez az oktatási forma?
Az első online tanfolyamokat még egyetemek készítették a hallgatóik számára, aztán egyre elterjedtebbé vált a cégek körében is, akik a munkatársaikat akarták tovább képezni.
Az elmúlt években a technikai haladásnak köszönhetően ennek a területnek is felgyorsult a fejlődése és a terjedése, köszönhetően számos előnyének. A világjárvány ezt a folyamatot még inkább felgyorsította, hiszen az egyetemek, iskolák, illetve a vállalkozások is az online oktatás felé fordultak.
Manapság már bárki készíthet online kurzust és ha vannak a terület iránt érdeklődők, azok könnyen részt is vehetnek rajta. Gyakorlatilag az élet bármely területéhez kapcsolódóan találhatók kurzusok a neten: a főzéstől és kézimunkától kezdve, az időmenedzsmenten és a digitális marketingstratégián át, egészen a kvantumfizikáig.
Nagy kurzusgyűjtő platformok például a Coursera, az edX, a Udacity, a Udemy, vagy a Skillshare. Rengeteg előnyük van, de magyar nyelvű oktatáshoz nem biztos, hogy a legideálisabb megoldást jelentik.
Sok esetben a legjobb egy saját online kurzusoldal létrehozása és működtetése, ahol minden teljes körűen automatizálható és az igények szerint módosítható: a fizetés, a számlázás, a kurzusok elérése és a tananyagok tartalma.
Milyen online oktatási trendek várhatók 2022-re?
Online oktatás elérése már nemcsak asztali gépen, hanem mobil eszközökön is (telefon, táblagép, egyéb vezeték nélküli eszközök)
Egyre nagyobb az igény a mobil eszközökön elérhető képzések felé, hiszen ezek bármikor és bárhol hozzáférhetők, akár útközben is lehet foglalkozni a tananyaggal. Ez a rugalmasság segít abban, hogy bárki naprakész lehessen az őt érdeklő témákban, ráadásul a tudást olyan időbeosztással szerezhesse meg, ami illeszkedik már meglévő elfoglaltságaihoz.
Mikrotanulás térhódítása
Az eddig megszokott 90 vagy 45 perces előadások helyett rövidebb “leckék” létrehozásával kisebb eséllyel kalandozik el a tanulók figyelme, mivel csak pár perc koncentrációt igényelnek. Ez a fajta tanulás arra alkalmas igazán, hogy rövid idő alatt fejlesszen valamilyen „mikrokészséget”.
Esettanulmány alapú tanulás (scenario based learning) elterjedése
Az elméletek ismertetése helyett a gyakorlat, azaz esettanulmányok felhasználása az oktatásban. Az ilyen kurzusok konkrét eseteken, szituációkon keresztül tanítanak meg valamit (pl. konfliktuskezelést). Ez a trend még nem olyan erős, de biztosan egyre nagyobb teret fog nyerni.
Interaktív, játékalapú tanulás erősödése
A kurzusok rohamos terjedésével egyre többen versenyeznek a tanulók figyelméért, elkötelezettségéért. A játékalapú tanulás pontszerzéssel, jelvényekkel, jutalmakkal, ranglistákkal ösztönzi a felhasználókat arra, hogy aktívabbak legyenek. Mivel a tananyagot szórakoztató játékokkal kötik össze, a hallgatók sok esetben könnyebben meg is jegyzik a tanultakat. Várhatóan ez a trend dominálni fog a jövőben.
Személyre szabott képzések elérhetővé válása
Egy kurzus esetében ez jelentheti egy program egyénre szabását, vagy akár egy különleges igény kielégítésére szolgáló egyedi program létrehozását is. Ma már egyre könnyebb pontosan felmérni, hogy a hallgatók mit szeretnének tanulni, milyen módszerekkel szeretnének a tananyaggal foglalkozni, így ezek az igények szinte azonnal beépíthetők a jövőbeli képzések kialakításába.
Kiterjesztett valóság (AR – Augmented Reality) és virtuális valóság (VR – Virtual Reality) használata
Ezek a technológiák már léteznek egy ideje, de csak most kezdenek utat törni maguknak a képzések terén. Használatukhoz ugyan a számítógépen kívül egyéb eszközökre is szükség van, például speciális szemüvegekre vagy további képernyőkre, de segítségükkel például kockázatmentesen lehet elsajátítani új eljárásokat különböző munkakörnyezetekben, fizikai részvétel nélkül. Ennek a módszernek az elterjedése még korai szakaszban jár, de valószínűleg gyorsan fog fejlődni.
Adaptív tanulás
Az adaptív tanulás során egy számítógépes platform felméri a hallgató tudását, majd a tananyagot ehhez a tudásszinthez igazítja. Így minden hallgató a saját képességeinek megfelelő tartalmat kap, és elakadás esetén éppen annyi segítséghez jut hozzá, amennyi a tovább haladáshoz szükséges. Senki nem fogja túl könnyűnek vagy túl nehéznek érezni a képzést. Tanulmányok igazolják, hogy akik a tanulásnak ezt a formáját választják, jobban teljesítenek az iskolán túl.
Milyen témák most a legnépszerűbbek?
Ha online kurzus létrehozásán gondolkodsz és tudni szeretnéd, hogy van-e piac az ötletedre, érdemes körbenézni, hogy manapság milyen témák a legkeresettebbek. Rövid felsorolás, ami azonban korántsem teljes:
- üzleti, vállalkozói tanfolyamok (sikeres vállalkozás indítása, termékfejlesztés stb.)
- mesterséges intelligencia (gépi tanulás, arcfelismerés stb.)
- programozási nyelvek használata (Python, JavaScript stb.)
- titkosítás és kiberbiztonság (hálózati biztonság, végpontvédelem stb.)
- egészség és jólét (fizikai és mentális egészség megóvása)
- kommunikáció, vezetéstudomány (asszertív kommunikáció, sikeres vezető stb.)
- megújuló energia (technológiák, fejlesztés stb.)
- pénzügyek (befektetések, könyvelés stb.)
- online jelenlét (videókészítés, marketing, webdesign)
Hogyan kezdj neki, ha létrehoznál egy oktatási rendszert?
Ha rugalmas, nagymértékben automatizált és könnyen kontrollálható rendszert szeretnél, a legjobb, ha építesz egy sajátot. Ha ehhez a nektonik segítségét veszed igénybe, nemcsak igényes megjelenésű kurzusoldalhoz juthatsz hozzá, de sok segítséget kapsz többek között az értékesítés, a fizetés kezelése és a hozzáférések menedzselése területén is.