Az elmúlt időszakban megszaporodtak a világhálón jelenlévő botok, robotok. A közösségi csatornákon jelenlévő, látszólag személyekhez köthető profilok pedig jelentős gondokat okoznak, segítünk, hogyan lehet kiszűrni, hogy robottal van dolgod a neten.
A Sophos cikkezett arról, hogy ezek a botok, robotok mekkora problémákat képesek okozni, a felmérések szerint pedig valóban elég komolyan, nagy mennyiségben vannak jelen a közösségi oldalakon.
Leginkább a Twitter volt a veszélyeztetett helyszín, az Egyesület Államokban jutottak arra a felfedezésre, hogy a tweetelő felhasználók jelentős része nem is ember. A fiókok ugyan első ránézésre teljesen klappolnak és úgy tűnik, hogy létező személyekhez tartoznak, ugyanakkor az koránt sincs így.
A Sophos ráadásul hozzáteszi, hogy habár valóban a Twitteren a legdurvább a helyzet – az elmúlt évben állítólag a felhasználót 15 százaléka (!), azaz körülbelül 30 millió felhasználói fiókot kezeltek botok – mégis érintett a Facebook vagy az Instagram is.
Ezeket az úgynevezett automatizált fiókokat nagy mennyiségben hozzá létre, a cél pedig, hogy gyorsan és hatékonyan elárasszák a közösségi platformokat – az esetek többségében egyébként egy-egy politikai nézet terjesztésére és támogatására használják őket. Ráadásul ez nem csak angol nyelvterületen jellemző, manapság a világ bármely országában ott lehetnek ezek a robotok és bármely nyelven kommunikálhatnak.
Egyes vádló vélemények szerint például Oroszországból számtalan bot kommunikált annak érdekében, hogy az Egyesült Királyságban bekövetkezzen a Brexit vagy hogy támogassák, esetleg pont ellenezzék az Egyesült Államok elnökválasztásának résztvevőit és magának a választásnak a kimenetelét így befolyásolják.
Nem kérdés, hogy ezek a robotok tökéletesen alkalmasak arra, hogy befolyásolják a közvéleményt. Néhány apró trükkre odafigyelve azonban gyorsan kiszűrhető, hogy vajon robottal vagy esetleg tényleg hús-vér emberrel van-e dolgunk. Nézzük a Sophos által összeszedett támpontokat:
1. Ha van egy fiók, ami a rendszer által felajánlott alapértelmezett képet támogatja az már gyanús lehet – ha ehhez hozzávesszük, hogy a felhasználónév egyetlen név, amit egy csomó szám követ, akkor pláne gyanús lehet a helyzet.
2. A robotok azonban képesek akár fotókat is használni. Sok robot egyébként a közösségi médiában publikos képekből szemezget vagy stock fotókat használ. Ezzel is igyekeznek eredetiként beállítani a fiókot. Megoldás lehet, hogy ha gyanús képre bukkansz, akkor a Google képkeresőjével ránézel, hogy esetleg máshol egy teljesen más témában, profilhoz kapcsolódóan már létezik-e a kép.
3. A robotok egyre fejlettebbek. Néhány akár arra is képes, hogy profil leírást adjon meg magáról. Ezek a leírások persze meglehetősen csalókák lehetnek, hiszen random módon vannak főnevekből és jelzőkből összeállítva. Könnyen meglehet, hogy akár egyáltalán nincsenek összhangban a profil képpel. A leírás például szólhat arról, hogy az illető egy több unokás nagypapa, miközben a profil képről egy cicababa néz vissza ránk.
4. A robotok a kommunikációban látszólag teljesen értelmes módon vesznek részt. Viszont ennek ellenére is kiszűrhetek. Hashtageket használnak, állításokat és hivatkozásokat tesznek közzé, ráadásul nem igazán törekszenek arra, hogy oda-vissza kapcsolatot létesítsenek a többi felhasználóval. Hozzá kell tenni, hogy azért akadnak olyan robotok, amelyek ez utóbbira kis képesek, de igazán értékelhető válaszokat ők sem produkálnak.
5. A fiókok néha hírességnek és ismert embernek álcázzák magukat. A profil képek és a leírások is stimmelhetnek. Ilyenkor a kis kék pipa, amit érdemes a profiloldalon figyelni. Ez jelenti ugyanis azt, hogy egy hitelesített fiókhoz van szerencséd, valóban az adott híresség kezeli az oldalt. Ez persze nem 100%-os támpont, hiszen meglehet, hogy valós híresség oldalával van dolgod, a kék pipa mégis hiányzik – a módszer azonban az esetek többségében mégis működhet.
Emellett persze a megérzések is sokat segíthetnek. Ha gyanús fiókkal találkozol bármelyik platformon, akkor érdemes azt az üzemeltetők felé jelentened.