Úgy tűnik újabb mítosz dőlt meg. Egy friss felmérés szerint a telítetlen zsírsavak mellőzése semmi pozitívummal nem jár a szervezetünk számára.
Ezt kapd ki! Nem régiben lezajlott egy kutatás, amelyben a résztvevők étrendje és egészségi állapota közötti összefüggéseket vizsgálták. Ráadásul nem egy hamarjában összecsapott felmérésről van szó, hiszen a kutatók nyolc éven át vizsgálták a kutatásban résztvevők. Egészen megdöbbentő eredmények születtek és mondhatjuk, hogy úgy tűnik egy mítoszt is sikerült ledönteni.
A Tech Insider videója szerint ugyanis, ha elhagyjuk a zsírokat, akkor sem feltétlen csökken a testsúlyunk, ráadásul a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát sem csökkentjük a zsírszegény diétával.
A kutatásban ráadásul arra is rájöttek, hogy egyáltalán nem megoldás az sem, ha a zsírokat esetleg szénhidrátokkal helyettesítjük. Sőt, ez kifejezetten veszélyes is lehet, a felmérés szerint ugyanis, akik ezt teszik akár korábban meg is halhatnak. Mindez az egyszerű szénhidrátoknak köszönhető, amelyek egyáltalán nincsenek jó hatással az emberi szervezetre. Igazából ezek a típusú ételek hirtelen emelik meg a vércukorszintünket, ám ezt követően gyorsan zuhanásnak is indulnak, ezzel pedig jelentkezik a hirtelen éhség, farkasétvágyunk lesz.
A javaslat szerint érdemes lehet egyszeresen telítetlen zsírsavakat fogyasztani, amelyek az olívaolajban és például az avokádóban is megtalálhatóak. Ezek mellett pedig a többszörösen telítetlen zsírsavak is jó szolgálatot tehetnek, ezeket a halakban, diófélékben és a napraforgóolajban találhatjuk meg.
Előbbiek esetében gyulladáscsökkentő hatásról írnak és a „rossz” koleszterinszintet (LDL) is képesek csökkenteni. A többszörösen telítetlen zsírsavak mellett pedig szintén akadnak érvek, az omega-3 zsírsavak vérnyomás csökkentő hatással rendelkeznek, valamint a „jó” koleszterinszintet is képesek megemelni – ezzel pedig a szívbetegségek ellen nyújthatnak védelmet.
Más a helyzet a telített zsírsavakkal. Ezek a vörös húsokban és a tejtermékekben fordulnak elő, ezeket érdemes lehet csökkenteni vagy akár telítetlen zsírsavakkal helyettesíteni. Ezzel a lépéssel a szív- és érrendszeri betegségek és a neurodegeneratív betegségek kockázatát csökkentheted.
A felmérés a cukorbetegség kialakulásáról is említést tesz. A probléma ezzel az lehet, hogy a zsírszegény tejtermékek növelik ennek kockázatát, ergo talán a telített zsírsavakkal jobban jársz.
Amit leszűrhetünk a mostani kutatásból, hogy a legjobb megoldás a telítetlen zsírsavak és az összetett szénhidrátok kombinációja lehet. Ezzel többet érhetsz el, mint ha teljes egészében száműződ az étrendedből a zsíros ételeket.