A teljes embert (test, lélek, szellem) figyelembe vevő személyes edzés módszere újdonságként robbant be az utóbbi években a mozgásformák közé. A módszer kifejlesztője Tóth Viktor (2015 Tereptriatlon edzője) abból indult ki, hogy a mai világ emberének mindennél nagyobb szüksége van arra, hogy teljesen hozzá igazodjon az az edzésterv, ami alapján fejlődni szeretne. Akár élsportoló valaki, akár fogyni vágyik, vagy a kondícióját kívánja megőrizni, akár erősödni szeretne, akár egészségesebb lenni, a módszer mindenki számára alkalmas.
Fontos hogyan táplálkozik, milyen munkát végez, mennyi stressz éri a mindennapokban, milyen lelki alkat (melankolikus, kolerikus, vagy flegmatikus, esetleg szangvinikus), számít, hogy hány éves és milyen egészségi állapotban van. Az edzőnek tudnia kell, hogy milyen betegségeken, baleseteken esett át a tanítványa, és hogy milyen a lelki hozzáállása az élethez (inkább pozitív vagy negatív).
A módszer, amelyet kitalálója Organic Multisport módszernek (OM) nevezett el, sok sportból szedi össze a legkülönfélébb mozgásformákat. Az organic szó arra utal, hogy egy rugalmas mindenre figyelő szemléletről van szó, mely élettel tölti fel a testet és a lelket. Ennek egyik alapvető feltétele, hogy az edzések legnagyobb részt a szabadban, sőt kifejezetten a természetben zajlanak, időjárástól függetlenül.
A tanítvány megtanulja, hogyan számíthat saját erejére, saját tudására odakint a természetben. Megérzi, hogy a betegségek és gyengeségek legyőzésében neki van a legnagyobb szerepe, függetlenül a betegség fajtájától. A levegő a fény a szél, az illatok segítik, hogy az elvégzett munka ne csak az izmot építse, hanem gyógyítson testet és lelket.
A természettel való küzdelem erősíti az önbecsülést és az önbizalmat. Ennek révén hamarosan magánéletében és munkájában is fejlődést érez a tanítvány. A legkülönbözőbb időjárási körülmények rendkívüli módon felerősítik az immunrendszert, természetesen itt is a fokozatosság elvét figyelembe véve.
Teljesen háttérbe helyezi az emberhez méltatlan és hozzá nem illeszkedő halott edzésmódszereket, mint a gépi edzés, vagy akár a gépiesen felépített divatos edzésformák, amelyek nem személyre szabottak. Nincs olyan edzés forma, amihez embert lehetne igazítani. Minden ilyen edzés az edző kényelmét szolgálja és nem a tanítványét.
A gépek behatárolják a mozgást és mivel minden ember testfelépítése más és más, minden emberhez külön gépet kellene gyártani. Ritka az a gép, amely az emberi test számára oly fontos gazdag mozgásformákat tesz lehetővé. A monoton mindig pontosan ugyanúgy végzett mozgás megöli a lelket, és unalmassá teszi az életet. Ezzel szemben a természetben végzett mozgások teljesen kielégítik a bennünk lakó, egyébként is nagy mértékben elhanyagolt belső gyermek játékszomját. És minden, ami valódi örömet okoz, az gyógyít.
A hozzánk legközelebb álló és mindig kéznél lévő legjobb súly a saját testünk. Ezért az OM legtöbbször a saját testsúlyos edzéseket végezteti, illetve felhasználja a természetben fellelhető tereptárgyakat, akár akadálynak, akár súlynak. Ez a lehető legszélesebb skálán edzi a test minden izmát, miközben egyre nagyobb ügyességet is eredményez.
A gyermekek emiatt különösen nagy örömmel végzik az edzéseket, mivel változatos, izgalmas és kalandokban gazdag. Ezzel együtt lehetővé teszi, hogy bármilyen idős korban is végezhessük, mivel az edzés teljes mértékben a mi erőnlétünkhöz igazodik. Az igazán jó edzők ősidők óta attól érnek el kiemelkedő sikereket, hogy messzemenőkig figyelembe veszik a tanítvány testi, lelki állapotát.
A napi szintű stressz olyan magas az átlag ember életében, hogy ha ezt nem enyhítjük, azzal erősen megnöveljük a sérülések veszélyét. A görcsöz izom rugalmatlan állapotában könnyen szakad, sérül. Ezért az OM nagy hangsúlyt fektet a légzőgyakorlatokra, melyeknek rengeteg áldásos hatása mellett elsődleges szerepe a stresszmentesítésben van. Az edzések elején és végén ezért rendszeresen légzőgyakorlatokat véghez a tanítvány, melyet beépít a mindennapjaiba is.
Az edző számára elengedhetetlen a tanítvány munkájának pontos és időszerű követése, emiatt az OM előírja az edzésnaplózást. Az edzésnaplóba a tanítvány napi szinten vezeti a teljesített vagy nem teljesített edzéseket, illetve, hogy hogy érezte magát közben, voltak e bárhol fájdalmai, kellemetlen érzései. Ezek az információk nagy mértékben meghatározzák a közeli napok edzésfelépítését.
Fontos megemlíteni a táplálkozás szerepét a fejlődésben. Az edző felméri a tanítvány táplálkozási szokásait és javaslatokat tesz arra, hogy a tanítvány hogyan segítheti elő a táplálkozásával az eredményességet, a gyorsabb és biztonságosabb fejlődést. Hogyan erősítheti az immunrendszerét és melyek azok az általa fogyasztott táplálékok, amelyek gyengítik az edzések hatékonyságát.
A módszer ciklikus és spirális felépítésű. Ciklikusan váltakozik az erősítés, illetve a pihenés szakasza. AZ OM legalább akkora hangsúlyt fektet a pihenésre, mint az edzésekre. Az edzésnapló és a személyes konzultáció alapján az edző határozza meg a pihenés idejét és hosszát. A rosszul végzett vagy elhanyagolt pihenőszakaszok sérüléseket eredményezhetnek, amelyek hónapokra visszavethetik a tanítvány fejlődését.
Az OM módszer gyorsan terjed, mivel az emberek többsége azonnal megérzi, hogy itt végre valóban ő a fontos. Aki elhatározza, hogy kipróbálja, vagy közelebbi információkat szeretne megtudni, az konzultációt kérhet a módszer kifejlesztőjétől, Tóth Viktortól.