Önismeret, és párkapcsolat. Talán ez a két legfontosabb meghatározója az életünknek. – Ráadásul szorosan össze is kapcsolódik a kettő. Társas kapcsolataink minősége alapvetően meghatározza életünk nívóját, és segíti önmagunk jobb megismerését. A megfelelő önismeret pedig nélkülözhetetlen párunk megtalálásában, majd később egy harmonikus párkapcsolat kialakításában.
Mit tehetünk önismeretünk fejlesztése érdekében?
Nagyon fontos, hogy folyamatosan törekedjünk kiismerni belső mozgató erőinket. Ha nem hozzuk felszínre tudattalanunk mélyen szunnyadó részeit, azok bábjaiként foglyuk élni életünket, anélkül hogy irányítani tudnánk a döntéseiket. Akik így élnek, sokszor érzékelik, és definiálják sorsként, az a láthatatlan erőt, ami sodorja őket egy életen át. Ilyen állapotban, ha nem vagyunk önmagunk, nem a saját életet éljük, nagyon nehéz dolgunk van a párválasztás során. Tucat, sablon életünk nem elég imponáló az ellenkező nemű kiszemeltek körében. Mitévők lehetünk ebbe az esetben?
- Olvassunk önismereti könyveket, blogokat!
- Beszéljünk sokat barátainkkal az érzéseinkről, fontos gondolatainkról!
- Keressünk fel egy önismereti tréninget! Ezek remek lehetőséget jelentenek a kitárulkozásra.
- Az önismereti tesztek is nagyon hasznosak. Persze, ezek önmagukban nem változtatják meg az életünket, de ha elgondolkodunk az ott feltett kérdéseken, fontos válaszokat találhatunk magunkban, saját magunkkal kapcsolatban.
- Választhatunk egy párkapcsolati coach-ot is, aki csak velünk foglalkozik. Így sokkal gyorsabb fejlődésre számíthatunk.
- Ha nagyobb probléma gyötör minket, javasolt elmenni egy pszichológushoz Esetleg egy pszichiáterre is szükségünk lehet. Utóbbi gyógyszeres kezeléssel is segíthet nekünk.
Ne legyünk restek segítséget kérni! Csak egy életünk van. Csak mi tehetünk saját boldogulásunkért.
A mindennapi párkapcsolati problémáink feldolgozásával foglalkozik ez a magazin. Hasznos tippeket, jó ötleteket szerezhetünk, ha meglátogatjuk.
Mik a jó párkapcsolat alapjai?
Ha a fent említett nehézségeket leküzdve sikerül megtalálnunk a számunkra megfelelő partnert, csak tovább bonyolódik az életünk. Nagyon fegyelmezett, és kitartó munkára van szükség, ha hosszú távon is harmonikus, jól működő rendszerként szeretnénk működtetni privát életünket. Ezt egyszerű leírni, de természetesen annál nehezebb megvalósítani. Ha rendben vagyunk önmagunkkal, mégis sokkal könnyebb dolgunk van. Önbizalomtól túlcsordulva bizony egyszerűbb megvalósítani a harmóniát. Ez utóbbi elengedhetetlen. Mikre kell ügyelnünk még?
- Mindig tudjunk kibékülni! A sértődés, duzzogás nem tesz jót egy kapcsolatnak sem, viszont, ha csak a pár egyik tagja is békülő természetű, a kapcsolat sokkal szilárdabb, tartósabb lesz.
- Ne hanyagoljuk el párunkat! A túlzásba vitt internetezés, közösségi média használat, telefon nyomkodás miatt kevesebb idő és figyelem juthat kedvesünknek. Ez szépen lassan elhidegülést hozhat magával.
- Közös programok. Nem a kapcsolat abszolút kora számít, hanem kizárólag az együtt töltött minőségi idő mennyisége. Ha nem akarjuk, hogy válás, szakítás legyen a vége, erre bizony nagyon oda kell figyelnünk.
- Nem szabad felolvadni a kapcsolatban. A kompromisszumkészség jó dolog, de azért szükséges néha kiállnunk magunkért egy társas viszonyban is.
- Közös örömök: Fontos, hogy sokat nevessenek, szórakozzanak együtt a felek. Ez boldogsághormonokat szabadít fel, és a gazdag, vidám közös élmények elmélyítik az érzelmeket.
- Ne vigyük túlzásba a munkát. A magánélet, és a munka egyensúlyának megőrzése is létfontosságú a virágzó kapcsolat szempontjából.
- Intenzív hálószoba használat. A szexualitás alapvető fontosságú minden párkapcsolat esetében. Semmiképpen nem szabad ezt a területet tabuként kezelnünk. Mindenképpen tárjuk fel
Hogyan segíti az önismereti munka, szociális életünket?
Emberek között mozogva feltűnhet, hogy egyes emberek közelében jól érezzük magunkat, szinte feltölt a velük való interakció. Akadnak olyan emberek viszont, akik energiavámpírként szívják életerőnket. Rajtunk áll, mások hova sorolnak minket a két csoport közül. Tegyünk érte, hogy mások jól érezzék magunkat a közelünkben! No de mit tehetünk?
- Mosolyogjunk sokat! Ha így teszünk, sokkal barátságosabbnak értékelnek minket ismerőseink.
- Dicsérjük bátran az embereket! Mindenki szereti, ha értékelik erősségeit.
- Ne bíráljunk, ne okoskodjunk! Ez az előző ellentéte. Gondoljunk csak bele, mi hogy érezzük magunkat, ha mások így beszélnek velünk. Ne akarjunk ilyen érzéseket kelteni másokban.
- Végül a legfontosabb: Bánjunk mindenkivel úgy, ahogy szeretnénk, ha velünk is viselkednének.
Társas kapcsolataink miként befolyásolnak minket?
Nagyon fontos, hogy milyen emberekkel vesszük körül magunkat. Alapvetés, hogy a hozzánk közel álló emberek átlagai vagyunk. Búskomor, negatív emberek között könnyű elveszíteni életszeretetünket. A kialakított kötelékeinkben mi is aktívan törekedjünk, hogy támogató, meleg megközelítéssel forduljunk szeretteinkhez. Ha így teszünk, sokkal könnyebben közeledhetünk mi is hasonló személyiségekhez, akik révén teljesebbé, vidámabbá válhat saját életünk.
Mi motivál minket?
Életünk során sok belső erő munkálkodik bennünk. Vágyunk az elfogadásra, az elismerésre. Szeretjük magunk körül a biztonságot. Vágyjuk a szerelmet, és a testi érintkezést. Mély beszélgetések, kielégítő szexuális élet, kölcsönös támogatás, és ha kell, finom, konstruktív kritikák. Ezek nélkül nem lehet tartós boldogságban élni életünket.
Konklúzió
Ha át szeretnénk venni az irányítást a saját életünk felett, fontos, hogy időt fordítsunk magunkra, és kapcsolatainkra egyaránt. Ez fárasztó és munkaigényes, soha véget nem érő feladat, de bizonyos, hogy minden esetben kifizetődik.