Vajon tényleg van a hosszú életnek titka? Nem kérdés! És tudod mit? Nem minden a géneken múlik. Elmondjuk azt az 5 dolgot 9 pontra lebontva amire ügyelni kell.
A hosszú, akár 100 évig tartó életet vizsgálva sajnos nem Magyarország számít a listavezetőnek. A dohányzás, az alkohol és az egészséges táplálkozás terén is meglehetősen rosszak az eredményeink. Viszont, ha ezen képesek vagyunk változtatni, akkor akár az átlagéletkor is kitolható.
Néhányan azt gondolják, hogy a hosszú élet titka a génekben rejlik. Ha valaki jó géneket örököl, akkor bizony vígan elélhet száz évig akár a káros szokások mellett is. Ha viszont rossz géneket öröklünk, akkor meg vagyunk lőve.
Nos, ezért érdekesek a legfrissebb kutatások. Ezek ugyanis kimutatták, hogy a most 90-es esetleg a 100-as éveiket taposó emberek mindösszesen 35 százaléka rendelkezik igazán jó génekkel. Egészen pontosan a hosszú élet néven nyilvántartott genetikai variánssal. Ők tényleg előnnyel indulnak a hosszú életért folytatott versenyfutásban. Viszont a felmérésben résztvevők 65 százaléka nem rendelkezik ezzel a genetikai előnnyel mégis boldogan és hosszan élnek. Nem véletlen, ugyanis egy kis odafigyelés akár a titok is lehet.
Ilyen szempontból érdekesek Len Kravitz kutatásai. Az Új-Mexikói Egyetem professzora ugyanis kis híján a hosszú élet titkát kutatja. Saját megfogalmazása azonban sokkal célirányosabb, ő úgy fogalmaz, hogy a hosszú egészség titkát kutatja, és bizony tényleg ez a kulcs.
Az egészségtelen életmód a népbetegségnek számító elhízással is járhat, ebből pedig egyenes arányosságban következik, hogy a keringési rendszer, az ízületek és az anyagcsere-folyamatok sem biztos, hogy tökéletesek, sőt a daganatos betegségek kockázata is nagyobb az elhízott emberek körében. Ezek mind a hosszú élet ellenségei.
Kravitz kutatásaiban úgy fogalmaz, hogy a hosszú életnek tulajdonképpen öt titka van:
- a lehetőleg legkevesebb stressz
- rendszeres mozgás, fizikai aktivitás
- rendszeres szellemi aktivitás
- társaság
- nevess sokat!
Fogadjuk meg Kravitz tanácsait, baj nem lehet belőle.
A téma kapcsán pedig érdemes lehet megemlíteni a La Coruna-i Egyetem kutatóinak „Ikigai – A hosszú élet japán titka” című könyvét. Ebben a keleti hosszú élet nyomába igyekeztek szegődni és ezt vizsgálni, választ találni a nagykérdésre.
A japánok körében ugyanis valóban meglehetősen gyakori a hosszú élet – Okinava-szigetén élnek a világon a leghosszabb életű emberek. Az ottaniak szerint a titok mindösszesen annyi, hogy megtaláljuk földi létünk jelentését, tartsuk életünkben a lángot és a számunkra kijelölt utat kövessük.
Ez mondjuk így kicsit misztikusan hangzik, de az Ikigai-ban kilenc pontban azért igyekeztek összefoglalni a titkokat:
- Légy aktív!
- Lassíts!
- Csak addig egyél, hogy ne lakj teljesen jól!
- Légy sokat jó barátok társaságában!
- Lendülj formába a soron következő szülinapodra!
- Mosolyogj!
- Élj a mának!
- Legyél hálás!
- Maradj kapcsolatban a természettel!
A fentiekben a nyugati és a keleti elképzelések is előkerülnek a hosszú, az egészséges életet illetően. A recept mondhatni ugyanaz, érdemes lehet megfogadni, hiszen akár egy boldogabb élet is lehet a végeredmény.