Habár a mai napig nem tudni pontosan, hogy miben halt meg Avicii, a népszerű svéd dj, azonban meglehet, hogy a 2016-ban kialakult hasnyálmirigy-gyulladása volt a felelős. Ennek a komoly betegségnek néztünk utána egy kicsit.
Egyes pletykák és vélemények szerint Tim Bergling, azaz Avicii öngyilkos lett és meglehetősen komoly depresszióval küzdött. Ugyanakkor ezt hivatalosan nem támasztották alá. Az is lehet, hogy a korábbi súlyos betegsége, amely miatt vissza is vonult a fellépésektől, okozta a halálát.
A dj még 2016-ban döntött úgy, hogy befejezi a fellépéseket és visszavonult. Nem csoda, hasnyálmirigy-gyulladása ugyanis meglehetősen súlyos volt, az epehólyagját és a vakbelét is el kellett távolítani emiatt. Ez a betegség pedig valóban komoly és több embert is érint.
Néhány elég ijesztő tényadat ezzel a kórral kapcsolatban:
- Az Egyesült Királyságban a felmérések szerint évente 20 ezer megbetegedés történik, az akut hasnyálmirigy-gyulladásban pedig éves szinten 1000-en halnak bele.
- Tízből hét krónikus esetnél a mértéktelen alkoholfogyasztás áll a háttérben.
- A hasnyálmirigy-gyulladás kockázatát a dohányzás is növeli.
- Az alkoholfüggésekben szenvedők 5 százalékánál alakul ki a hasnyálmirigy-gyulladás.
A hasnyálmirigy egyébként egy 10-12 centiméter hosszú szerv, ami többek között a cukor és a zsír anyagcseréjét szabályzó hormonok, az inzulin és a glükagon termeléséért felel. Emellett viszont az elfogyasztott makro-tápanyagok megemésztéséért is felel a gyomorban és a vékonybélben.
A szerv gyulladását több dolog is okozhatja, akár a túlzott alkoholfogyasztás vagy a dohányzás is. Viszont az epekő, a fertőzések, vírusok vagy a magas vérszint is felelős lehet a betegség kialakulásáért.
Egy biztos, minél több alkoholt fogyaszt az ember, annál inkább veszélybe sodorja a hasnyálmirigyet. A felmérések szerint akár a rendszeresen, éveken át fogyasztott napi 30 gramm alkohol és problémás lehet és okozhatja a hasnyálmirigy-vezetékbe torkolló apró vezetékek elzáródását. Ez a 30 gramm nagyjából fél üveg bornak vagy két üveg sörnek felel meg.
Akinél a hasnyálmirigy gyulladását diagnosztizálják annak rögvest fel kell hagynia az alkoholfogyasztással és a zsírbevitelt is csökkentenie kell, egy idő után ugyanis a hasnyálmirigy a saját sejtjeit is elkezdheti felemészteni. Ez esetben akár hasnyálmirigy rák is kialakulhat, a rossz enzimek pedig a tüdőt is megtámadhatják.
A betegség jellegzetes tünete állandó köldök körüli fájdalom, a gyakori puffadás és a nagyfokú súlyvesztés is. A hasnyálmirigy-gyulladás állandó gyógyszeres kezelést igényel, ez utóbbiak segítik a bevitt táplálék megfelelő emésztését és a vércukor szinten tartását.