Az elmúlt években a D-vitamin kis túlzással divatszóvá vált. Leginkább persze a téli időszakban találkozhatunk vele, hiszen az okosok szerint a legjobb, ha ezt a vitamint akár mérték nélkül is toljuk magunkba. Ez viszont azért nem teljesen igaz, ugyanis ha több D-vitamint fogyasztunk a kelleténél, az is okozhat problémákat.
A Popular Science készített egy felmérést, amelyben kimutatták, hogy az elmúlt éveket tekintve valóban nőtt a D-vitamin iránti kereslet, az emberek odafigyelnek az egészségükre és eszik ezt a vitamint. A hír még jó is lehetne, a felmérésben viszont arra is kitérnek, hogy az emberek általában jóval többet is hajlamosak elfogyasztani a D-vitaminból, mint amennyire valójában szükségük volna.
A gond ezzel az, hogy a D-vitamin nem vízben oldódó vitamin – igazából még csak nem is vitamin, de erre mindjárt kitérünk. Zsírban oldódó vitamin lévén képes felgyülemleni a szervezetünkben, így pedig könnyen kellemetlenséget okozhat.
Nem kell rögvest D-vitamin-mérgezésre gondolni, hiszen erről azért szerencsére szó sincs, viszont a sok D-vitamin hányingert, hányást vagy akár általános erőtlenséget is okozhat. Nem beszélve arról, hogy fölöslegesen dobod ki a pénzt a szükségesnél több D-vitaminra.
Dr. Takács István, a MOOT főtitkára és az Első 1000 Nap Program elnöke ráadásul a divany.hu-nak elmondta, hogy ha valaki hosszabb ideig „lövi túl” a D-vitamin adagot, akkor krónikus tünetekkel is számolnia kell, akár vesekővel, meszesedéssel vagy hiperkalcemiával. Utóbbi a vérben megemelkedett kalciumszintet jelenti.
Tegyük hozzá, hogy a D-vitamin hiány bizony probléma a világon és ezzel együtt Magyarországon sem állunk éppen jól. Sokan küzdenek D-vitamin hiánnyal, viszont, ahogy Dr .Takács is mondja a cél a hiány megszüntetése, nem pedig a D-vitamin szintjének huzamosabb ideig történő magasan tartása.
Érdekesség lehet, hogy amit D-vitamin néven ismerünk, tulajdonképpen egy szteroidhormon előanyaga és orvostörténeti okból nevezték el vitaminnak. Egyébként két fajta formában fordul elő. A D3 vagyis a kolekalciferol a zsíros halfélékben és a tojássárgájában van ott, míg a D2, az ergokalciferol néhány gombafélében található meg. Hatékonyságát tekintve előbbi bevitele a célszerű, hiszen a D2 kétszer akkora mértékben növeli a szerveztünk D-vitamin szintjét.
A D-vitamin manapság talán már túlzottan is divatosnak számít, gondolunk itt arra, hogy a vitamint néhány plusz tulajdonsággal is hajlamosak felruházni. A kutatások szerint például egyáltalán nem igaz, hogy a plusz D-vitamin csökkenti a megfázások esélyét. Másrészt pedig az sem igaz, hogy a D-vitamin az idősek esélyeit javítaná, inkább pont fordítva több esést és csonttörést tud eredményezni.
A konklúzió az lehet, hogy a D-vitamint ésszel fogyasztjuk, igyekszünk akár a megfelelő mennyiségű napfényt begyűjteni, de abból sem lehet probléma, ha megkérdezünk egy szakértőt és tartjuk az általa javasolt dózist.