Egy friss amerikai kutatás szerint az átlag hat óra napi alvás is meglehetősen kevés és akár depresszióhoz is vezethet.
Azt már korábban is több kutatás kimutatta, hogy a súlyos alváshiány meglehetősen komoly problémákat eredményezhet. Leginkább pszichés problémák jelentkezhetnek a keveset alvók körében. Egy új amerikai kutatás viszont arról számol be, hogy a napi 6 óra alvás sem elég, már ez esetben is jelentkezhetnek a depresszió tünetei.
A korábbi kutatások azt állapították meg, hogy a súlyos alváshiány esetében a betegek depresszióval küzdenek, szorongás alakulhat ki náluk, valamint az Alzheimer-kór kockázata is jelentősen növekszik. Az akkori iránymutatások a felnőttek részére 7-9 órás alvásmennyiséget javasolnak. A mostani, New Scientist által közzétette felmérés azonban azt mutatja, hogy a fent említettnél kevesebbet alvók, akár az átlagosan 6 órát szundikáló, emberek veszélyeztetettek lehetnek a betegségek kialakulását illetően.
A kutatók egy hónapig közel 20 ezer amerikai vizsgáltak, így sikerült leszűrniük az eredményeket. Eszerint, ha valaki hat órát vagy annál kevesebbet alszik átlagban, máris 70 százalékkal nő a különféle pszichés betegségek és zavarok kockázata. A napi 5 óránál is kevesebbet alvók körében pedig még ijesztőbb ez az adat. Négyszer annyian számoltak be depressziós tünetekről, általános reménytelenségről és idegességről, mint a 7-9 órát alvó társaik.
A kérdés körben még zajlanak a vizsgálatok, ugyanis nem minden egyértelmű. Nem jöttek még rá a tudósok arra, hogy mi okoz mit. Tehát az alváshiány vezet pszichés zavarokhoz, vagy a pszichés betegségek miatt alakul ki az alváshiány.
Az alváshiány által felmerülő problémák pedig valóban léteznek. DR. Steven Lockley, a Harvard neurológusa is felhívja a figyelmet arra, hogy a tavaszi óraátállítás is problémákat okoz, holott abban az esetben mindösszesen egyetlen órával alszunk kevesebbet. Ennek ellenére mégis 17 százalékkal megnő a közúti balesetek száma, ez pedig már jelentősnek nevezhető.
Egy másik kutatás is kimutat hasonló adatot. Azon tizenévesek körében, akik kevesebbet alszanak és akár 6 óránál kevesebbet töltenek alvással, sokkal gyakoribbak a depressziós tünetek vagy az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok. Míg, azok a fiatalok, akiket a szülők időben ágyba zavarnak, kevésbé jellemzőek ezek a tünetek és problémák.